Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Hotel ZAMEK RYN ****Nad miasteczkiem Rynna Mazurach, malowniczo położonym na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami Ołów i Ryńskim, które stanowią odnogę szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na wzgórzu wznosi się ogromny zamek pokrzyżacki, w którym obecnie mieści się Hotel ZAMEK RYN ****.
Najstarsze informacje, dotyczące tej budowli,  pochodzą z Kroniki Wiganda z Marburga z 1377 roku, który to rok przyjmuje się, za początek budowy ryńskiego zamku (niektóre źródła podają 1376 r, a prace archeologiczne sugerują, że nastąpiło to o całe 100 lat wcześniej). Zamek zbudowano na wzgórzu najprawdopodobniej w miejscu istniejącego niegdyś galindzkiego grodu pomiędzy dwoma jeziorami, z których Jezioro Ołów stanowiło naturalną fosę.

Konstrukcja oparta jest na rzucie prostokąta o wymiarach 44 x 52 metry, z potężnym przedzamczem. Grube mury grubości 4,5m stanową podstawę tego kolosa.
Południowe i północne skrzydło miało 56,5 m zaś wschodnie i zachodnie 44,8 m a ich wewnętrzna szerokość wynosiła 17 m.

duży zadaszony dziedziniec - ok. 900 m kw., 8,5 m wysokościgrubość murów ok. 4,5 mPo utworzeniu w Rynie Komturii, pojawiła się konieczność przebudowy. Wtedy to, piwnice, skrzydło południowo-wschodnie przebudowano i powstały sklepienia krzyżowe. W przyziemiu utworzono trzy pomieszczenia, między innymi przestrzenną, dużą salę, przykrytą także sklepieniem krzyżowym oraz wspartą na murowanych filarach. Na pierwszym piętrze urządzono kaplicę, która wyróżniała się w elewacji charakterystycznymi oknami. Obok tejże kaplicy znajdował się kapitularz i mieszkanie komtura. Natomiast wyżej, nad kaplicą, znajdowała się zbrojownia.
Po II wojnie światowej obiekt był zaniedbany, a prace remontowe prowadzone były bardzo nieregularnie i sporadycznie.
W 2001 roku zamek zastał zakupiony przez osoby prywatne i rozpoczęto prace nad rekonstrukcją obiektu.

restauracja "Wielki Refektarz"Festiwal Kultury Średniowiecza MasuriaPrzy zachowaniu historycznego charakteru utworzono jeden z największych centrów hotelowych w zamkach na całym świecie. Po kilku latach pozyskiwania funduszy, opracowywania dokładnych planów hotelu na Mazurach, negocjacji z konserwatorami zabytków udało się rozpocząć odbudowę zamku, która została zakończona w 2006 roku.
Do świetności zostały przywrócone cztery skrzydła: komturskie, rycerskie, myśliwskie i więzienne. W każdym z nich znajdują się o swoistym uroku pokoje hotelowe.
Hotel ZAMEK RYN **** posiada duże zaplecze m.in.: 10 sal konferencyjnych na 1000 osób, 143 pokoje 1-, 2-osobowe, apartamenty, duży dziedziniec (powierzchnia 900m2 i wysokości 8,5m), restaurację, winiarnię, basen, kręgielnię, strzelnicę, kort tenisowy, plac zabaw dla dzieci i wiele innych.
Od niedawna przy hotelu jest organizowany Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria, jest to barwna trzydniowa impreza organizowana w czasie wakacji, podczas której goście uczestniczą w przeróżnych zabawach, konkursach średniowiecznych. Zamek krzyżacki w Rynie to z całą pewnością kolejny atut za tym, by odwiedzić Mazury.