Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Twierdza BoyenTwierdza Boyen, o kształcie gwiazdy stanowiąca ważny obiekt strategiczny, w Giżycku powstała w latach 1843-1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, choć ponoć pierwsze plany budowy twierdzy w tym miejscu miały miejsce już za czasów Napoleona Bonaparte.
Przesmyk ten z punktu widzenia strategii obronnej linia Wielkich Jezior Mazurskich odgrywała istotną rolę. Była to jedyna dogodna droga ze wschodu na zachód przez akwen jezior mazurskich. I tak podczas I Wojny Światowej twierdza odegrała znaczącą rolę. Wkraczająca do Prus Armia Radziecka napotkała na silny opór. W czasie II Wojny Światowej  Twierdza Boyen była jednym z punktów zbornych armii niemieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski.
W okresie wojny w fortyfikacji miał swą siedzibę ośrodek Abwehry szkolący żołnierzy z armii generała Własowa, którzy przeszli na niemiecką stronę. W czasie ataku na miasto w styczniu 1945 roku twierdza została opuszczona bez walki. Po II Wojnie Światowej twierdzą zarządzało  Wojsko Polskie. A w latach 50-tych podjęto decyzję, która umiejscowiła w tym miejscu zakłady spożywcze. Od roku 1990 firmy spożywcze przeniosły się do Giżycka, a obiekt powoli zaczął być atrakcją turystyczną.
Dziś Twierdza Boyen jest atrakcją turystyczną i można ja zwiedzać, a przy obiekcie znajduje się amfiteatr, w którym są organizowane koncerty i występy artystyczne.
wejście do twierdzymury w Twierdzy Boyenbrama główna - widok od strony twierdzy
mury obronne twierdzymury obronne
budynki zapleczana wałach obronnych rosną pokaźne drzewabrama wejściowa
W najbliższej odległości twierdzy znajduje się kilka innych atrakcji turystycznych Giżycka. Są to między innymi: