Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Tężnie solankowe w GpołdapiW Gołdapi znajdują się jedyne na Mazurach tężnie solankowe o długości 220 i wysokości 8 m. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646 metrów, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół obiektu swoisty, leczniczy mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. Lecznicze walory mają wpływ na błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Przebywając przy tężniach leczymy przede wszystkim górne drogi oddechowe, zatoki, rozedmę płuc, nadciśnienie tętnicze, alergię, nerwicę wegetatywną, depresję, stres o ogólne wyczerpanie organizmu. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu na infekcje. Obiekt prócz walorów leczniczych jest również atrakcją turystyczną, którą można zwiedzać. Na miejscu znajduje się również pijalnia wód.

Tężnie solankowe w GołdapiTężnie solankowe w GołdapiPijalnia wód w GołdapiPijalnia wód w GołdapiWoda lecznicza to 0,6 % chlorkowo - sodowa, fluorkowa. Jest ona czerpana z utworów jury dolnej z głębokości 646 metrów odwiertem Gołdap Zdrój 1. Woda posiada świadectwo potwierdzające jej właściwości lecznicze i przydatność do kuracji pitnej, wydane na podstawie wymagań zawartych w obowiązujących przepisach Ministerstwa Zdrowia. Woda mineralna to 1226,45 mg na litr rozpuszczonych składników mineralnych, ze znaczną zawartością sodu i chlorków oraz fluorków. Jest czerpana z utworów kredy górnej z głębokości 426 metrów odwiertem Gołdap Zdrój 2.
Na terenie obiektu znajduje się również grota solna. Jej głównym celem jest odtworzenie w sztucznych warunkach nadmorskiego lub powstałego w naturalnych grotach solnych mikroklimatu.
Przebywanie w grocie solnej wspomaga leczenie:

  • stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, zatok, płuc i oskrzeli,
  • schorzeń dermatologicznych,
  • niedoczynność tarczycy,
  • chorób układu krwionośnego,
  • stanów pozawałowych, wyrównania ciśnienia tętniczego,
  • schorzeń przewodu pokarmowego,
  • otyłości,
  • zmniejsza chrapanie i poprawia sen.