Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Sanktuarium Maryjne Święta LipkaŚwięta Lipka jest jednym z popularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia NM Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.
Według przekazywanych ustnie informacji pewien skazaniec, który był więziony w kętrzyńskim zamku na prośbę objawiającej się mu Matki Boskiej wyrzeźbił jej postać z lipowego drzewa. Następnie cudownie została darowana mu kara. Uwolniony skazaniec figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla.
Z czasem figura zasłynęła cudami. Zbierali się wokół niej ludzie, a po pewnym czasie zbudowano kaplicę, którą zniszczono w czasach reformacji.
Dopiero w 1619 roku, według zapisów na fundamentach starej kaplicy powstała nowa. Wzniesienie obecnej bazyliki nastąpiło z inicjatywy jezuitów w latach 1688-1693.
ruchome organy w Świętej Lipceobecny wygląd bazylikiObecnie obiekt jest bardzo okazały, otoczony krużgankami z narożnymi kaplicami, a wewnątrz znajdują się m.in. słynne organy z ruchomymi figurami, które powstały w latach 1719-1721 autorstwa organmistrza z Królewca, Jana Josue Mosengela. Cały zespół architektoniczny złożony jest z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w stanie prawie nie zmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa.
Na miejscu można uczestniczyć we Mszy Św., podziwiać w czasie gry organy z ruchomymi figurami, nabyć pamiątki. Przy obiekcie znajduje się również dom pielgrzyma, gdzie można wynająć noclegi w pokojach 2, 3, 4, 5-osobowych.