Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Koło wsi Pozezdrze przy drodze Giżycko - Węgorzewo znajduje się polowa kwatera Himmlera, którą nazywano "Hochwald" (wysoki las). Podobnie jak większość tego typu budowli, była kwatera tuż przy linii kolejowej Kętrzyn - Węgorzewo - Giżycko.
Zasadnicze roboty budowlane i instalacyjne ukończono wiosną 1941 roku.  Kierownictwo nad pracami sprawowała Organizacji Todt. Organizacja ta miała za zadanie budowę obiektów wojskowych i kierowana początkowo była przez Fritza Todta. Poszczególne roboty natomiast wykonywane były przez przedsiębiorstwa budowlane.  Bunkry miały zapewnić odporność "B", a ich grubość żelbetonowych ścian i stropów wynosiła dwa metry.

Cały teren otoczony był pasem pól minowych i zasiekami z drutu kolczastego. W kwaterze mieszkał batalion policji. Maskowanie zapewniały specjalne siatki oraz gęsty las. Specjalna siatka posiadała pasma tworzywa imitującej liście. Była niepalna i rozwieszona w sposób, który maskował kontury budowli. W skład kompleksu wchodziło dziewięć obiektów - pięć schronów o dwumetrowej grubości ścian, podziemnego garażu, dwóch murowanych wartowni oraz specjalnego schronu Himmlera.
Wszystkie obiekty zostały wysadzone przez wycofujących się Niemców. Najciekawszym i najlepiej zachowanym obiektem kwatery jest umieszczony centralnie ogromny schron dowódcy SS i Policji Heinricha Himmlera, który w  1944 roku został przebudowany, aby przeciwstawić się rosnącej sile alianckich bomb.