Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Mamerki Mauerwald OKHMameki to niewielka wioska na trasie Kętrzyn - Węgorzewo, położona w powiecie węgorzewskim.  Znajduje się tutaj była kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych OHM (skrót od  Oberkommando des Heeres) kryptonim "Anna". Położona jest 18 km na północny wschód  od Wilczego Szańca, w lesie pomiędzy zachodnim brzegiem jeziora Mamry, Kanałem Mazurskim i linią kolejową biegnącą z Kętrzyna do Węgorzewa.
Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach "Anna" podzialona była na trzy zasadnicze strefy: "Fritz" (od imienia Fryderyka II Hohenzollerna), "Quelle"(źródło) i "Brigitten-Stadt"(miasto Brygidy). Każda ze stref pełniła odrębną, specyficzną funkcję.


"Quelle" była siedzibą głównie Generalnego Kwatermistrzostwa (OKH). Położona była w lesie między drogą Pniewo - Przystań, a jeziorem Mamry. Na terenie tej strefy były 63 obiekty budowlane, w tym dwa schrony typu ciężkiego.
Strefa "Fritz" przeznaczona była na rzecz Sztabu Generalnego (OKH), zamieszkiwał ją feldmarszałek Walther von Brauchitsch, komendant kwatery w Mamerkach generał Walter von Gündel.
wieża widokowa w Mamerkachwieża widokowa w Mamerkach"Brigitten-Stadt"(miasto Brygidy) - to głównie  najważniejsze w czasie II wojny centrum łączności. Znajdowała tu się również poczta, izba chorych, stołówka żołnierzy obsługi łączności.
Budowę kwatery w Mamerkach prowadzono równolegle z kwaterą główną Hitlera w Wilczym Szańcu, głównie pracami zajmowała się Organizacja Todt, która siedzibę na Europę Wschodnią miała w Kętrzynie. Na terenie kwatery w Mamerkach znajdowało się około 140 obiektów, w tym schrony typu ciężkiego, schrony o odporności typu "B", obiekty murowane z cegły oraz około 80 baraków drewnianych. Kwatera w Mamerkach była siedzibą Sztabu Generalnego (OKH) od końca czerwca 1941 do grudnia 1944 roku. Mieszkało tu około 1500 oficerów i żołnierzy, w tym około 40 generałów. Komendantem kwatery był gen. Walter von Gündel. Na terenie kwatery był dworzec kolejowy, który zapewniał kontakt zresztą świata, a ulice miały swoje nazwy.
Mamerki posiadają wiele doskonale zachowanych obiektów z czasów II Wojny Światowej.