Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Kanał Łuczański w GiżyckuKanał Łuczański w Giżycku znajduje się w zachodniej części Giżycka i łączy jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. Został wykopany w latach 1765-1772. W latach czterdziestych XIX wieku trakt wodny pogłębiono i oczyszczono. Ma długość 2130 metrów i średnią głębokość 1,9 m. Natomiast jego szerokość wynosi 12-15 metrów.
Służy on głównie Żegludze Mazurskiej oraz żeglarzom płynącym z północy i południa Mazur. Łączy on dwa duże jeziora - Niegocin oraz Kisajno, które wchodzi w komplesk Jeziora Mamry i znacząco wydłuża Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. W sezonie letnim cieszy się szczególnym powodzeniem wśród żeglarzy. Przepływają tędy setki żaglówek dziennie. By przepłynąć kanałem jachtem żaglowym należy złożyć maszt. Nad kanałem biegnie jeden most kolejowy, jeden przeznaczony dla pieszych i trzy mosty przeznaczone do ruchu kołowego (w tym słynny most obrotowy w Giżycku).
Kanał Łuczański w Giżyckuujście kanału do jeziora NiegocinPrzy kanale chętnie przesiadują również wędkarze. Można tam złowić takie ryby, jak: płocie, ukleje, leszcze, krąpie, okonie, rzadziej szczupaki i węgorze. Ze ścieżki spacerowej i ławeczek, które znajdują się nad traktem wodnym, podziwiać można przepływające statki, jachty żaglowe i motorowe. Nad kanałem znajdują się liczne bary, jadłodajnie oraz sklep żeglarski.
Alternatywą kanału Łuczańskiego dla żeglarzy może być kanał Niegociński, który jest jednak stosunkowo płytki - jego głębokość wynosi średnio 1,5 m. W roku 2017 kanał Niegociński był nieczynny i trwały prace remontowe.