Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
budynek Ekomariny w GiżyckuEkomariny to ekologicznie przystanie dla żeglarz, wyposażone w infrastrukturę ekologiczno-turystyczną. Umożliwiają one, oprócz możliwości cumowania, świadczenie usług związanych z zapleczem socjalno-bytowym (WC, natryski, prysznice, suszarnia) oraz zapleczem noclegowo-gastronomicznym (pole namiotowe, zaplecze kuchenne, tawerna), jak również drobne naprawy szkutnicze. Ekologiczne porty, jakimi są ekomariny, to doskonała inwestycja na Mazurach. Znacznie przyczynia się ona do ochrony naturalnego środowiska Krainy Tysiąca Jezior. Jest zarazem wielkim udogodnieniem dla żeglarzy i użytkowników jachtów motorowych, a zarazem atrakcją turystyczną nad jeziorem.
Ekomarina w Giżycku jest usytuowana w bardzo atrakcyjnym miejscu, 500 metrów od centrum miasta, pomiędzy molem spacerowym nad jeziorem Niegocin a torami kolejowymi, przy głównej trasie spacerowej Giżycka. W pobliżu Ekomariny wybudowano kładkę nad torami, ze schodami po obu stronach promenady oraz windą dla osób niepełnosprawnych i osób z wózkami. Jest to doskonały punkt widokowy, ale co najważniejsze kładka połączy port i nabrzeże jeziora Niegocin z centrum miasta i pasażem, przy którym powstaje kompleks usługowo-turystyczny i kamienice z kawiarniami, restauracjami, apartamentami.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Ekomariny są ekologicznymi portami na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Zapewniają infrastrukturę ekologiczno-turystyczną. Oprócz miejsca na cumowanie jachtów żaglowych, motorowych  świadczą usługi socjalne. Można w nich skorzystać z łazienek, suszarni, pralni, barów, zaplecza gastronomicznego, odprowadzenia nieczystości z jachtów, zaopatrzenia się w wodę. Często świadczą również usługi szkutnicze. Port ekomarina w Mikołajkach rozpoczął swoją działalność 30 kwietnia 2011 roku. Powstał ze zmodernizowanych obiektów Mazurskiego Klubu Żeglarskiego i znajduje się nad Jeziorem Mikołajskim.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

ekomarina piszEkomarina w Piszu, to port na Mazurach zlokalizowany nad jeziorem Roś przy al. Turystów 1.
W budynku głównym atrakcji turystycznej znajdują się między innymi toalety i prysznice (w tym dla osób niepełnosprawnych), punkt do zmywania naczyń, pralnia wyposażona w pralki i suszarki bębnowe.
W przystani znajduje się pomost pływający z 30 miejscami cumowniczymi dla jednostek pływających. Zaopatrzony w dostęp do energii elektrycznej. Istnieje również możliwość uzupełnienia zapasów wody oraz możliwość opróżniania toalet chemicznych i pozostawienia nieczystości stałych. Bogata oferta, profesjonalna obsługa i nowoczesna infrastruktura sprawia, iż każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. By dopłynąć do ekomariny w Piszu należy przeprawić się kanałem Jeglińskim oraz śluzą Karwik.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Ekomarina w RynieEkomarina w Rynie, czyli ekologiczna przystań dla żeglarzy z infrastrukturą ekologiczno-turystyczną, leży nad Jeziorem Ryńskim, przy nadbrzeżnym pasażu, praktycznie w centrum miejscowości. Obiekt jest atrakcją turystyczną. Z pomostów można podziwiać zacumowane jachty żaglowe, motorowodne. W pobliżu znajdują się liczne sklepy, restauracja, w centrum miejscowości bankomat, apteka itp. Na nadbrzeżu Jeziora Ryńskiego w sezonie letnim organizowane są imprezy okolicznościowe, podczas których wystawiane są stragany. Można na nich zakupić spożywcze produkty regionalne oraz wyroby z rękodzieła. Właściciel portu organizuje również regaty jachtów żaglowych. Na nadbrzeżu Jeziora Ryńskiego organizowane są również cykliczna impreza żeglarska zwana - Biesiady Oldtimerów, podczas których można podziwać stare i zabytkowe jachty żaglowe. Otwarcie ekomariny w Rynie nastąpiło 27 maja 2013 roku.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Galindzkie grodzisko w JeziorkuGalindowie to plemię bałtyckie, które zamieszkiwało tereny Mazur od około V wieku p. n. e. do XIII wieku n. e. Przekazy mówią, że był to lud waleczny i okrutny. Jednak wśród plemion bałtyckich Galindowie są najmniej znani, ponieważ źródła pisane dotyczące tego plemienia są wyjątkowo ubogie. Pierwsze zapisy o tych ludach znajdujemy w kronikach Klaudiusza Ptolemeusza. Jak mówią ustne przekazy, Galindowie zamieszkiwali głównie tereny podmokłe i bagniste, co miało pozwolić na uniknięcie najazdów ze strony innych plemion. Do końca nie jest jasny upadek tego plemienia. Jedna z legend mówi, że Galindowie zostali najechani przez inne plemię bałtyckie – Jaćwingów. Mężczyźni zostali wymordowani, a kobiety i dzieci trafiły w niewolę. Inna legenda opisuje upadek Galindów w walkach z Polakami. Jednak nie ma żadnych historycznych, czy archeologicznych potwierdzeń tych legend. Natomiast źródła krzyżackie twierdzą, że Galindia była niezamieszkana w momencie przybycia na te tereny rycerzy zakonu.

Podkategorie

Alfabetyczny spis większych miejscowości na Mazurach, które warto odwiedzić, które posiadają znaczne zaplecze turystyczne.

Opisy ważniejszych mazurskich jezior. Jeziora morenowe, wytopiskowe, rynnowe - pochodzenia polodowcowego.