Ekomariny są ekologicznymi portami na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Zapewniają infrastrukturę ekologiczno-turystyczną. Oprócz miejsca na cumowanie jachtów żaglowych, motorowych świadczą usługi socjalne. Można w nich skorzystać z łazienek, suszarni, pralni, barów, zaplecza gastronomicznego, odprowadzenia nieczystości z jachtów, zaopatrzenia się w wodę. Często świadczą również usługi szkutnicze. Port ekomarina w Mikołajkach rozpoczął swoją działalność 30 kwietnia 2011 roku. Powstał ze zmodernizowanych obiektów Mazurskiego Klubu Żeglarskiego i znajduje się nad Jeziorem Mikołajskim.
Ekomarina w Piszu, to port na Mazurach zlokalizowany nad jeziorem Roś przy al. Turystów 1.
W budynku głównym atrakcji turystycznej znajdują się między innymi toalety i prysznice (w tym dla osób niepełnosprawnych), punkt do zmywania naczyń, pralnia wyposażona w pralki i suszarki bębnowe.
W przystani znajduje się pomost pływający z 30 miejscami cumowniczymi dla jednostek pływających. Zaopatrzony w dostęp do energii elektrycznej. Istnieje również możliwość uzupełnienia zapasów wody oraz możliwość opróżniania toalet chemicznych i pozostawienia nieczystości stałych. Bogata oferta, profesjonalna obsługa i nowoczesna infrastruktura sprawia, iż każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. By dopłynąć do ekomariny w Piszu należy przeprawić się kanałem Jeglińskim oraz śluzą Karwik.
Ekomarina w Rynie, czyli ekologiczna przystań dla żeglarzy z infrastrukturą ekologiczno-turystyczną, leży nad Jeziorem Ryńskim, przy nadbrzeżnym pasażu, praktycznie w centrum miejscowości. Obiekt jest atrakcją turystyczną. Z pomostów można podziwiać zacumowane jachty żaglowe, motorowodne. W pobliżu znajdują się liczne sklepy, restauracja, w centrum miejscowości bankomat, apteka itp. Na nadbrzeżu Jeziora Ryńskiego w sezonie letnim organizowane są imprezy okolicznościowe, podczas których wystawiane są stragany. Można na nich zakupić spożywcze produkty regionalne oraz wyroby z rękodzieła. Właściciel portu organizuje również regaty jachtów żaglowych. Na nadbrzeżu Jeziora Ryńskiego organizowane są również cykliczna impreza żeglarska zwana - Biesiady Oldtimerów, podczas których można podziwać stare i zabytkowe jachty żaglowe. Otwarcie ekomariny w Rynie nastąpiło 27 maja 2013 roku.
Galindowie to plemię bałtyckie, które zamieszkiwało tereny Mazur od około V wieku p. n. e. do XIII wieku n. e. Przekazy mówią, że był to lud waleczny i okrutny. Jednak wśród plemion bałtyckich Galindowie są najmniej znani, ponieważ źródła pisane dotyczące tego plemienia są wyjątkowo ubogie. Pierwsze zapisy o tych ludach znajdujemy w kronikach Klaudiusza Ptolemeusza. Jak mówią ustne przekazy, Galindowie zamieszkiwali głównie tereny podmokłe i bagniste, co miało pozwolić na uniknięcie najazdów ze strony innych plemion. Do końca nie jest jasny upadek tego plemienia. Jedna z legend mówi, że Galindowie zostali najechani przez inne plemię bałtyckie – Jaćwingów. Mężczyźni zostali wymordowani, a kobiety i dzieci trafiły w niewolę. Inna legenda opisuje upadek Galindów w walkach z Polakami. Jednak nie ma żadnych historycznych, czy archeologicznych potwierdzeń tych legend. Natomiast źródła krzyżackie twierdzą, że Galindia była niezamieszkana w momencie przybycia na te tereny rycerzy zakonu.
Alfabetyczny spis większych miejscowości na Mazurach, które warto odwiedzić, które posiadają znaczne zaplecze turystyczne.
Opisy ważniejszych mazurskich jezior. Jeziora morenowe, wytopiskowe, rynnowe - pochodzenia polodowcowego.