Mazury.PC.pl - wypoczynek na Mazurach - domki, agroturystyka, kwatery, ośrodki wczasowe, hotele, pensjonaty, pokoje, stanice, pola namiotowe, czartery jachtów.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jezioro Roś położone jest na południowy wschód od jeziora Śniardwy. Kształtem przypomina odrębne baseny, składa się z trzech prawie równoległych rynien połączonych łagodnymi zakolami. Jego powierzchnia wynosi 18,8 km2, łączna długość to około 25 km, a największa głębokość to 31,8 m. Jezioro łączy się ze Śniardwami i Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich kanałem Jeglińskim, na którym jest śluza Karwik. Na południowo zachodnim brzegu ma ujście rzeka Pisa, tu znajduje się miasto Pisz, w którym jest ekomarina. Brzegi jeziora są przeważnie płaskie, niskie i często podmokłe.

Tylko we wschodniej części południowych wybrzeży zauważyć można wysokie, strome i zalesione skarpy. Jezioro nie posiada żadnych wysp na swoim obszarze. Jezioro otaczają w większości łąki i pola, a także tereny leśne. Prócz uklei, siei i stynki, występują tu szczupaki sielawowe, okoń, sandacz, węgorz, sum oraz największa atrakcja dla spinningistów - boleń.