Mazury.PC.pl - wypoczynek na Mazurach - domki, agroturystyka, kwatery, ośrodki wczasowe, hotele, pensjonaty, pokoje, stanice, pola namiotowe, czartery jachtów.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Owalny akwen wodny na wschód od Mamr, położony przy miejscowości Kruklanki, to jezioro Gołdopiwo. Jego powierzchnia wynosi około 8,6 km2, a największa głębokość jest równa 24,5 m. Zbiornik wodny jest pochodzenia polodowcowego, morenowego. Brzegi przeważnie są niskie i porośnięte trzciną, tatarakiem. Część północna jeziora charakteryzuje się brzegami dość wysokimi porośniętymi lasami. Od wschodniego brzegu jeziora znajdują się lasy Puszczy Boreckiej, w której żyją żubry. Na Gołdopiwie obowiązuje strefa ciszy i zabronione jest używanie łodzi o napędzie spalinowym. Przez zbiornik wodny przebiega trasa kajakowa rzeki Sapiny. Chętnie jest odwiedzany przez wędkarzy, którzy upodobali sobie takie ryby, jak sieję, sielawę i węgorza. Nad brzegami jeziora znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, kilka pól namiotowych oraz inne obiekty noclegowe. Na południowym brzegu Gołdopiwa znajduje się plaża gminna w Kruklankach.

Wody akwenu zostały zakwalifikowane do II klasy czystości. Wokoło jeziora wytyczona jest szlak rowerowy, którego długość wynosi około 18 kilometrów. Rowery można wypożyczyć w wielu pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych. Ciekawostką jest pochodzenie nazwy Gołdopiwo. Pochodzi ona z języka staropruskiego i oznacza "nieckę z wodą".