Mazury.PC.pl - wypoczynek na Mazurach - domki, agroturystyka, kwatery, ośrodki wczasowe, hotele, pensjonaty, pokoje, stanice, pola namiotowe, czartery jachtów.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tereny dzisiejszego Mrągowa zamieszkiwały kiedyś Galindowie. Po nich na te ziemie przybyli Krzyżacy, którzy założyli tutaj strażnicę, wokół której powstała osada. Osada rozwijała się i w końcu otrzymała prawa miejskie, które nadał Konrad von Jungingen. Podmokły teren, okoliczne jeziora sprawiły, że Sensburg (dawna nazwa Mrągowa) posiadał gęstą drewnianą zabudowę i nie posiadał murów obronnych. Zwarta drewniana zabudowa miasta doprowadziła do wielu poważnych pożarów miasta. I tak w czasie najazdu Tatarów spłonęło wiele budynków oraz w 1698 roku miasto prawie doszczętnie pochłonął żywioł (ok. 130 budynków), razem z ówczesną siedzibą rady miasta na rynku. Ostatni większy pożar miejscowości miał miejsce w 1822 roku. W XIX weku przystąpiono do prac melioracyjnych, które doprowadziły do osuszenia podmokłych terenów.

Mrągowo zyskało nowe tereny do zabudowy. Budowa linii kolejowej Mrągowo - Kętrzyn przyczyniła się do znacznego rozwoju miasta. Na początku XX wieku nad jeziorem Juno powstał amfiteatr oraz wiele obiektów o charakterze rekreacyjnym. W parku istniały ścieżki spacerowe. A w okresie międzywojennym Sensburg reklamowany był jako uzdrowisko otoczone pięknymi jeziorami ze zdrowym mikroklimatem. Wzdłuż jezior istniał szlak pieszy. W tych czasach turyści chętnie odwiedzali ówczesne Mrągowo. II Wojna Światowa a szczególnie jej koniec nie zniszczyła, w porównaniu z sąsiadującymi miastami, Mrągowa aż w takim dotkliwym stopniu. W czasie działań wojsk radzieckich znacznym uszkodzeniom uległo około 20 % budynków. Wśród nich były jednak dwa ówczesne hotele. Po wojnie Mrągowo cieszyło się nadal dość znacznym powodzeniem i dużą renomą wśród turystów. W odbudowanym amfiteatrze cyklicznie organizowane są liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe. Na terenie miejscowości istnieje miasteczko Mrongoville. Odbywa się coroczny Piknik Country. Koło Mrągowa nad jeziorem Czos położony jest ośrodek "Góra Czterech Wiatrów". Znajduje tu się wyciąg narciarski, wypożyczalnia sprzętu zimowego, a latem rowerów oraz sprzętu wodnego. Mrągowo jest bardzo interesującym miastem na Mazurach, można to dobrze wypocząć, a ostatnie inwestycje w infrastrukturę turystyczną, czynią te miasto jeszcze bardziej przyjaznym.